SEO

SEO Nedir

SEO Nedir? diye araştırma yaparken hızını alamayıp buralara kadar geldin. Hoş geldin. Senin için enfes bir içerik hazırladım. Lafı fazla uzatmadan nedir bu SEO, nasıl yapılır. A’ dan Z’ ye kadar anlatacağım. Öncelikle belirtmek istiyorum yazılım bilmene gerek yok! Yine de kafanda deli sorular olursa yorum kısmından sorularını bana yazabilirsin. 🙂 E hadi başlayalım o zaman! 🙂

SEO Tanımı

SEO; Web sitelerinin Google, Yandex, Yaani, Bing gibi arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan reklam, pazarlama, PR (Halkla İlişkiler) ve teknik çalışmaların tümüne verilen isimdir.

Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için sürekli geliştirmeler yapma sürecidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

SEO Açılımı Nedir?

SEO’ nun açılımı: Search Engine Optimization. SEO’nun açılımının Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu‘dur. SEO’nun kısa bir tanımını yapmak gerekirse, web sitenizin Google gibi Arama Motorlarında yükselmesi, doğal olarak trafik artışına yönelik yapılan çalışmalardır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Ne Demek? Sorusuna Cevap Bulduysak Eğer Kemerlerinizi Bağlayın. Başlıyoruz!

SEO, web sitesi trafiğini arttırmak için kullanabileceğiniz teknik ve pazarlama stratejileri içerir. Arama Motorlarından gelen trafik organik olarak bilinmektedir. Ziyaretçiler, sunduğunuz şeyleri aktif olarak arama motorlarında aratmakta ve dönüşüm yapmak eğilimindedir.

Dijital dünyada rakipler her zaman çok güçlü olacaklardır. Rakiplerimden beni üstün ve cazip kılacak ne olabilir dediğinizi duyar gibiyim. İşte tam da burada Arama Motoru Optimizasyonu macerası başlıyor. Google ve diğer arama motorlarının sizin içeriğinizi okuması ve anlayabilmesi için mücadele ederseniz, Google sizi ödüllendirerek, arama motoru sonuç sayfalarında daha üst konumlarda yer verecektir. Bunu bir oyuna benzetip kurallarına göre hareket edersek başarısızlık çok düşük bir ihtimal olacaktır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SERP’deki arama sonuçlarını belirleyen bir çok faktör var, fakat en önemlileri arasında alaka düzeyi, yetki ve kişiselleştirme yer alıyor. Web sitenizi bunlara göre optimize etmeniz web sitenize fayda sağlayacaktır. Google Arama Motorlarının Abisi diyebiliriz. Kullanıcılarına her zaman kaliteli bir deneyim yaşatma gayesi bulunur. Bu yüzden de Arama Motoru Optimizasyonu konusunda kaliteli deneyimi hangi web sitesiyle yaşatırsa o web sitesini her zaman için ödüllendirir. Yani kaliteli bir deneyim yaşatma konusunda yardımcı olursak ödülü en kısa sürede kaparız. Peki nedir bu kalite? Bunu anlamak için de pazarlama bilimini anlamaktan geçiyor. Kaliteli içerik üretmek, web sitemizi kurallara göre optimize etmek, arama motorları için değil ziyaretçiler için çalışmak. Ayrıca, bazı durumlarda kişiselleştirme de nihai sonuca etki edebilmektedir. Kişiselleştirme için örnek vermek gerekecekse: konum bilgisi, kullanıcının arama geçmişi, kullanmış olduğu cihaz veya sosyal bağlantılar olabilir.

Google, Yandex, Bing gibi arama motorları özellikle de Google, her yıl algoritma da değişiklikler gerçekleştirir. Bunun yapılmasındaki amaç araştırmada olan kullanıcılara daha alakalı sonuçlar sağlayarak kaliteli deneyimi sunmaktır. Google kaliteli deneyim konusunda oldukça hassas olduğundan kaliteli deneyim için her yıl iyileştirme sağlayarak değişikliklerde bulunur. Bu değişiklikler bazen çok büyük olur ve çok sayıda site etkilenir. Bu yüzden sektördeki güncellemeleri yakından takip etmemizde fayda var.

Google Pazarlama Bültenine Ücretsiz Abone Olmak İçin: thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/bultenler/

SEO İçin Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Güçlü bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Stratejisi için Anahtar Kelime çok önemlidir. Anahtar Kelimede sıklık, rekabet ve alaka düzeyi asla göz ardı edilmemelidir. Neden mi? Hemen açıklayayım. Sayfanızı milyonlarca terim üzerinden optimize edemezsiniz. Çünkü potansiyel ziyaretçi dediğimiz kişi veya kişiler arama motorlarında ne tür bir arama yapıyor, ne istiyor gibi soruları kendimize sorduktan sonra optimize etmemiz gerekir.

Kapanış Konuşması

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), tamam yaptım oldu bitti diyebileceğimiz bir iş değildir. Süreç ve sabır işidir. Pazarlama, Reklam, PR (Halkla İlişkiler), Marka Yönetimi, UX (Kullanıcı Deneyimi Tasarımı) gibi konular hakkında bilgi sahibi olmanız beklenir. Özellikle de Pazarlama hakkındaki trend ve stratejileri yakından takip etmenizi öneririm.

Siz değerli ziyaretçilerime buradan pazarlama stratejileri ve enfes Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) taktiklerini paylaşmaya devam edeceğim. Değerli vaktini ayırıp içeriği okuduğun için teşekkür ederim.

Kafanda deli sorular varsa yorum kısmından bana sorularını yöneltebilirsin sorularını hızlı şekilde ve memnuniyetle cevaplayacağımdan hiç şüphen olmasın. Haydi sor sor! 🙂

avatar
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı