fbpx
SEO

SEO için Kazanmamız Gereken Alışkanlıklar

Web sitenizin Google gibi arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sıralarda yer almasını mı istiyorsunuz? Cevabınız evet ise yapmanız gereken tek şey başarılı SEO çalışmalarıdır. SEO yani Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Temel olarak Google gibi arama motorlarında web sitelerinin ilk sıralarda yer alması için çeşitli çalışmaların yapılmasını ifade eder. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarının; başarılı bir şekilde gerçekleştirilememesi durumunda web sitelerinin yapılan aramalar da çıkması ve hedef kitlesine ulaşması mümkün değildir. Bu doğrultuda siz de efsane SEO için bazı alışkanlıklar kazanmalısınız. Peki, bu alışkanlıklar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

1. SEO Araştırmalarında Dedektif Olun!

Başarılı Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları yapabilmeniz ve web sitenizin SEO için hedeflediğiniz başarıyı elde edebilmesi için araştırmacı bir ruha sahip olmalısınız. Web sitenizin faaliyet gösterdiği alan ile ilgili yapılan anahtar kelime analizi, rakip analizi size büyük faydalar sağlayacaktır. Ancak yaptığınız araştırmalarda tek bir kaynaktan bilgi almamalı, farklı kaynakları da mutlaka incelemelisiniz. 

2. Bir Terzi Gibi Ölçüp Biçin

Google Analytics, Google Search Console başta olmak üzere kullanabileceğiniz farklı SEO Araçları bulunuyor. Bu araçların bazıları ücretsiz bazıları ise ücretli bir şekilde hizmet veriyor. Söz konusu SEO araçlarını kullanarak web siteniz, anahtar kelimeleriniz ve rakipleriniz ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Elde edeceğiniz veriler ne kadar kaliteli ve çok olursa Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarında da o kadar başarılı olursunuz.

3. Her Zaman Bir Stajyer Gibi Davranın

Bir stajyer devamlı öğrenmeye devam eder. Siz de web sitenizin hedeflediğiniz yerde olmasını sağlamak için tıpkı bir stajyer gibi sürekli öğrenmeye devam etmelisiniz. SEO için yaptığınız araştırmalar hiçbir zaman yeterli gelmeyecektir. Çünkü internet sürekli kendini yenileyen ve değişim içerisine giren bir mecradır. Bu nedenle siz de araştırmalarınıza sürekli devamlı etmelisiniz. Özellikle sektörünüz ile ilgili haberleri ve kaynakları sürekli takip ederek meydana gelen değişim ve gelişimler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 

4. SEO Çalışmalarınıza Arada Bir Dönüp Bakın

SEO çalışmalarında başarılı bir şekilde ilerleyebilmek için öncelikle geçmişte neler yaptığınıza ve nereden nereye geldiğinize bakmanız gerekir. Web siteniz ile ilgili tüm verilerin saklandığı ve hemen ulaşılabilir olduğu göz önüne alındığında arada bir geriye dönüp bakmak çokta zor değildir. Web sitenizin geçmişte hangi başarıları elde ettiğini bilirseniz gelecekte yapacağınız çalışmaları da aynı düzende gerçekleştirebilirsiniz. Web sitenizde yaptığınız SEO hatalarını da geriye dönüp bakarak görebilir ve aynı hataları tekrarlamayabilirsiniz.

5. İyi Günde Kötü Günde Koşulsuz Şartsız Odaklanın

SEO çalışmalarında istikrar son derece önemlidir. Ancak her ne kadar SEO çalışmalarınızı istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam etseniz de bazı noktalar da çeşitli hatalar yapabilmeniz son derece normaldir. Bu doğrultuda koşulsuz şartsız bağlama odaklanmanız gerektiğini ifade edebiliriz. Web sitenizin hizmet verdiği alana ile ilgili durumlara ve otoriteye ağırlık vererek başarıya ulaşabilirsiniz. Eski yöntemlere bağlı bir şekilde hareket etmeniz ve çalışmalar gerçekleştirmeniz durumunda ise yerinize sayarsınız!

6. Teknik Adam Rolünü Üstlenin

SEO çalışmalarında teknik detayların büyük bir önemi vardır. Hem site içi hem de site dışı SEO çalışmalarında gerekli teknik bilgiye sahip olmadan web sitenizi hedeflediğiniz yere yükseltebilmeniz mümkün değildir. Özgün içerikler oluşturma, içerik pazarlaması ve çeşitli backlink çalışmaları ile ilgili bilgi sahibi olmanız web sitenizi ilk sıralara yükseltecektir. Kötü linklerden kurtulma, canonical etiketler, kopya içerikler, Google indeksleri, web sitenizin hızı teknik SEO çalışmalarının ilgi alanları arasında yer alır. 

7. İyi Bir Öğretmen Olun

Yaptığınız çalışmalar ile ilgili karşınızdaki kişiyi bilgilendirmelisiniz. Farklı bir kişinin web sitesi için yaptığınız SEO çalışmalarında web sitesi sahibini detaylı bir şekilde bilgilendirmeli ve kişinin aklında herhangi bir soru işareti kalmasını önlemelisiniz. Bunun yanı sıra yaptığınız çalışmaların farklı detayları vardır. Tasarım, içerik üretimi, bilgi teknolojileri gibi alanların her biri ile tek bir kişinin ilgilenebilmesi mümkün değildir. Bu doğrultuda bir ekip olarak çalışmalı ve ekibinizin de yer alan tüm elemanların birbirlerinin işleri ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlamalısınız. Tüm bunları yaparken kontrolün siz de olduğundan emin olmalısınız. 

8. Marketingini Fark Edin

Başarılı Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları gerçekleştirebilmek için diğer dijital pazarlama kanallarını da mutlaka kullanmalısınız. Günümüzde gerçekleştirebileceğiniz çeşitli dijital pazarlama kanalları yer alır. Sosyal medya, e-mail, Google Adwords gibi dijital pazarlama çalışmalarından faydalanmanız gerekir. Unutmamalısınız ki reklam ve pazarlama çalışmaları bir bütündür. Her çalışmanın birbiri ile bağlantısı olması ve birbiri ile entegre bir şekilde yönetilmesi gerekir. Örneğin, sosyal medya çalışmaları ile sosyal medyada ki takipçilerinizin web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin tıklanma oranını arttırabilir ve web sitelerinizin Google aramalarında ilk sıralarda yer alması için destek elde edebilirsiniz.

9. Odaklanmayı Abartmayın

Her şeyin bir sınırı olduğu gibi SEO çalışmalarına odaklanmanın da bir sınırı olmalıdır. Bu sınırı göz önünde bulundurmazsanız başarılı Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları elde edebilmeniz mümkün değildir. SEO alanında her ne kadar uzman ve yetenekli kişiler olsanız da bazı alanlarda zayıf kalabilirsiniz. Bu noktada SEO çalışmalarınızı farklı noktalara odaklamadan dengeyi sağlamaya çalışın. Örneğin; kaliteli içerik üretimi konusunda çok başarılısınız fakat teknik detaylar ile ilgili çok bilginiz yok. Teknik detayları görmezden gelmemelisiniz. Teknik detaylar ile ilgili de işinize yarayacak kadar bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu sayede odaklanma konusunda dengeyi bulabilirsiniz. Aksi takdirde yalnızca içerik konusunda bilgi sahibi olup kaliteli içerikler üreterek başarılı Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarını sürdürebilmeniz mümkün değildir. 

Siz de gerçekleştireceğiniz SEO çalışmalarında başarı elde etmek istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru adrestesiniz. Sizler için hazırladığımız bu detaylı liste sayesinde SEO alanında kendinizi geliştirebilir ve en başarılı çalışmalara imza atabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yukarıda yer alan bilgileri detaylı bir şekilde incelemek ve bu alışkanlıkları kazanmaktır. Unutmayın, web siteniz de hedeflediğiniz başarıya ulaşabilmenizin tek yolu Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarıdır. Bu çalışmaları başarılı bir şekilde gerçekleştirmek web sitenizi en üst sıralara taşıyacaktır!

Fırından yeni çıkan içeriklerden haberdar olmak istiyorsan bildirimleri açman yeterli. Söz veriyorum seni çok sık rahatsız etmeyeceğim. Üstelik dilediğin zaman bildirimleri kapatabilirsin.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı