fbpx

Başarılı Bir Pazarlama İçin 8 Kritik Madde

2021’deki başarıyı düşündüğümde, çevrimiçi alan giderek daha fazla doygun hale geldikçe pazarlamanın temellerine ve temellerine geri dönmenin her zamankinden daha önemli olacağına inanıyorum. 2021’deki pazarlama başarınız için kritik olacağına inandığım 8 tahminim var:

2021 Yılında Başarılı Bir Pazarlama Stratejisi İçin Kritik Olacağına İnandığım 8 Tahminim

1. Tahmin

Müşteri değerinizi ve müşterinizin ortalama yaşam döngüsünü (listenize ilk katıldıkları andan itibaren ödeme yapan bir müşteri olarak gelmeleri için ne kadar süreceği) bilmenin daha büyük önemi olacaktır. 

2020’de ekibim ve ben ortalama müşteri yaşam tarzının arttığını gördük. Bu veriler, stratejinizi yönlendirmesi gerektiği için çok önemlidir. 

Potansiyel müşterilerinizden birinin başlangıçta listenize katılarak ödeme yapan bir müşteri haline gelmesinin ortalama üç ay sürdüğünü biliyorsanız, pazarlama stratejinizi ve tahminlerinizi bunun etrafında planlayabilirsiniz.

Reklam maliyetleri artmaya devam ederken ortalama müşteri değerinizi bilmek de hayati önem taşıyacaktır. 

Bir müşteri adayı için tam olarak ne kadar ödeyebileceğinizi ve yine de karlı olabileceğinizi bilmeniz gerekir – ve bu verileri aldıktan sonra kârlı olmayacağınızı anlarsanız,

2. Tahmin

Videolar ve Instagram Makaraları emsal olmaya ve resim kullanan reklamlardan daha iyi dönüştürmeye devam edecek. Son birkaç ayda, kısa videolar veya Instagram Makarası kullanan reklamların BGBM’leri (bin gösterim başına maliyeti) yarı yarıya düşürdüğünü gördüm. Facebook Tik Tok ile rekabet etmeye çalışırken durumun böyle olmaya devam edeceğine inanıyorum.

3. Tahmin

Facebook grupları 2021’de ölmeye başlayacak (eğer ölmemişlerse). Bir Facebook grubunun yöneticisi olarak, gönderilerinizin, grubunuzun üyelerinin gönderileri olarak erişim ve katılımın yalnızca bir kısmını aldığını ve Facebook grup üyelerinizin müşterilere dönüşmesini sağlamanın giderek daha zor hale geldiğini gördüm.

Zaten Facebook’ta oldukça etkileşimli bir topluluk kurduysanız, iyi olacağınızı düşünüyorum, ancak 2021’e sıfırdan yeni bir grup oluşturmaya çalışmam. 

Bunun yerine, podcast’ler, etkileşim videoları, Instagram DM’leri aracılığıyla ulaşma, vb. Gibi insanları beslemek ve onlarla bağlantı kurmak için daha fazla çaba harcamalısınız.

4. Tahmin

Web semineri deneyiminizde yenilik yapmak kritik öneme sahip olacaktır. Dijital pazarlama alanı, çoğu kitlenizin muhtemelen daha önce yüzlerce kez gördüğü aynı şablonları, formülleri ve satış tekniklerini izleyen web seminerleriyle fazlasıyla doymuş durumda.

2021’deki web seminerlerinizle başarıya ulaşmak ve izleyicilerinizin sizi rahatsız etmesini önlemek istiyorsanız, boğulmak yerine öne çıkmanız için müşterinizi aldığınız deneyimi yenilemelisiniz.

Hedef kitlenizle nasıl daha fazla bağlantı kurabileceğinizi, onları nasıl etkileşime sokabileceğinizi, onlara başka hiçbir yerde bulamayacakları değerli içeriği nasıl sağlayabileceğinizi düşünmeniz gerekir. 

Bu, onu kısaltmak, uzatmak, atölyeye çevirmek, pop-up podcast dizisine dönüştürmek, başlığı ve içeriği düzenli olarak yenilemek vb. Anlamına gelebilir.

5. Tahmin

Çevrimiçi alan gittikçe daha kalabalık hale geldikçe hedef kitlenizi beslemek giderek daha önemli hale gelecektir. 

Web seminerlerinde, hunilerde ve çevrimiçi işletmelerde birkaç yıl öncesine göre çok daha fazla gürültü var. Bu, başarıyı bulmanın imkansız olacağı anlamına gelmez, sadece öne çıkmanız ve izleyicilerinizle bağlantı kurmanız gerektiği anlamına gelir. 

Bunu yapmak için, kitlenizin yaşamlarında bir etki yaratan son derece değerli içerikler sunması için sürekli olarak görünmeye öncelik vermelisiniz. 

Ayrıca, sizi / markanızı henüz bilmeyen insanlar için marka bilinirliği ve görünürlük içeriği aracılığıyla sağlam bir besleyici stratejiniz olmalı, ayrıca sizi zaten tanıyan ancak sizden henüz satın almamış kişileri beslemelisiniz. 

Neden? Çünkü dışarıda listenize katılacak, videonuzu izleyecek, ne olursa olsun, podcast’inizi dinleyin, ancak henüz müşteri olmayın. 

Bu insanları stratejik olarak beslemeli ve dönüşmelerini istiyorsanız onları teklifinize geri getirmelisiniz. Kitleniz için görünmeyi ve onları nasıl olumlu bir şekilde etkileyebileceğinizi umursamıyorsanız, kalıcı bir başarı elde edemezsiniz.

6. Tahmin

Öne çıkmak ve kaydırmayı durdurmak için reklamınızı yenilemeli ve yenileştirmelisiniz. Sadece şablonlu resimler ve reklam kopyaları koyamazsınız – bu onu kesmez. 

Rekabette öne çıkmak ve ideal müşterilerinizi ve müşterilerinizi çekmek istiyorsanız bağlantı, duygu, topluluk ve reklamlarınıza güvenmeye odaklanmanız ve daha da derine inmeniz gerekir.

7. Tahmin

Çevrimiçi işletmeler büyümeye devam edecek. Bence kurs satışları ve koçluk hizmetleri önümüzdeki yıl daha fazla insan çevrimiçine geçtikçe artacak. 

COVID-19 salgını nedeniyle yıllardır dijital pazarlama alanında yerleşik olan bizlerin nerede olduğunu daha fazla insan yakalıyor. 

Daha fazla insan Zoom’a giriyor, uzaktan öğrenmeyi keşfediyor, işletmelerini çevrimiçi hale getiriyor, Facebook reklamlarını kullanıyor vb.

Sanırım birçok insan, sahip olmak için ne yapmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olacak kurslara yatırım yapacak. çevrimiçi başarı ve kendileri için yeni bir gerçeklik yaratın. 

Dolayısıyla, 2021’de hedef kitlenize bu şekilde hizmet edebilirseniz, işiniz için muazzam bir başarı görüyorum.

8. Tahmin

İçeriğin ne kadar uzun süre iyi olduğuna dair yaşam döngüsü kısalacaktır. Sanırım gelecek yıl en az üç ayda bir pazarlamanıza, stratejinize ve mesajlarınıza ciddi bir şekilde bakmanız ve verilerinizin size anlattıklarına bağlı olarak gerektiğinde pivotlar ve değişiklikler yapmanız gerekecek.

Belki dört yıl önce, içeriğinizi altı aydan bir yıla kadar güncellemekten kurtulabiliyordunuz, ama artık o kadar da değil.

Değer, yenilik, güncellenmiş içerik ve yaratıcılıkla öne çıkan ve izleyicilerine bu pro-aktif ve tutarlı şekilde ortaya çıkan insanlar, gelecek yıl en iyisini yapanlar olacak.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments